77. rocznica Powstania Warszawskiego

77. rocznica Powstania Warszawskiego

31.07.2021 r. wzięliśmy udział w uroczystości związanej z inauguracją 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, która jak co roku odbyła się przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”. Pomnik jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Powstaniu Warszawskim na mapie Żoliborza. Uroczystość poprowadził tradycyjnie pan Stanisław Kwaśnik – nauczyciel historii naszej szkoły. W imieniu żołnierzy Armii Krajowej przemawiał Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji Pan Wacław Gluth-Nowowiejski ps. „Wacek”. Motywem przewodnim wypowiedzi były słowa: „Marzy nam się prężna sztafeta pokoleń, która czerpiąc z najlepszych tradycji Polskiego Państwa Podziemnego i środowisk kombatanckich, zadba o wolną Polskę”. W czasie uroczystości w intencji poległych oraz weteranów została odmówiona modlitwa poprowadzona przez kapelana księdza Marcina Juraka z Parafii Matki Bożej Królowej Polski. Odśpiewano również „Marsz Żoliborza” oraz odczytano Credo przypominające wartości powstańcze. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, stołecznych oraz dzielnicy Żoliborz, organizacji kombatanckich i harcerskich, którzy złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem „Żołnierzom Żywiciela”. Naszą społeczność szkolną godnie reprezentował poczet sztandarowy, hołd poległym powstańcom oddali nauczyciele – pani Joanna Pliszka i pan Grzegorz Bogdalin. Po zakończonej uroczystości przed pomnikiem Żołnierzy „Żywiciela” delegacje udały się na ulicę Suzina, gdzie upamiętniono poległych w dniu 1 sierpnia 1944 r. żołnierzy IV Batalionu Oddziałów Wojskowych Pogotowia Powstańczego Socjalistów im. Jarosława Dąbrowskiego.