Tak świętujemy NIEPODLEGŁOŚĆ




W piątek 9 listopada w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu odbyło się wiele wydarzeń.


Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego

O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele wyszli na szkolne korytarze, aby wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób dołączyliśmy do tysięcy polskich szkół, które właśnie tak uczciły 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz fotoreportaż

Akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w uroczystej akademii, która zapraszając do refleksji, pozwoliła zastanowić się, czym jest wolność, jaka jest jej wartość i komu ją zawdzięczamy. Piękny i poruszający montaż słowno-muzyczny przeplatany ciekawym materiałem filmowym, zaśpiewana z zapałem „Rota” i „My, pierwsza brygada” oraz słowa samego Marszałka, który zgodził się udzielić wywiadu naszemu szkolnemu dziennikarzowi – na długo pozostaną w pamięci. Akademia została przygotowana przez p. Martę Regucką, p. Magdalenę Grodzicką oraz p. Annę Ulkowską-Skiepko.

Zobacz fotoreportaż

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Symbolicznym i wymownym akcentem było złożenie przez delegację – p. Martę Regucką oraz uczniów klasy 2d wiązanki biało-czerwonych róż pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zobacz fotoreportaż

Konkurs Piosenki Patriotycznej

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Konkursie Piosenki Patriotycznej. Do zawodów śpiewaczych przystąpiły głównie zespoły kilkuosobowe, a w repertuarze dominowały piosenki legionowe. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1i w zawodzie technik teleinformatyk. Koordynatorem konkursu był p. Paweł Słomkowski.

Zobacz fotoreportaż

„Wolność jest w nas” - spotkanie poświecone ks. Jerzemu Popiełuszce

W tym czasie klasy starsze mogły uczestniczyć w ciekawej prelekcji pt. „Wolność jest w nas” poświeconej ks. Jerzemu Popiełuszce. Uczniowie klasy 4c w interesujący sposób przedstawili życie i działalność żoliborskiego kapłana, który w trudnych latach 80-tych swoją postawą i głoszonymi słowami pokazywał, czym jest wolność wewnętrzna oraz wzywał do tego, aby zło dobrem zwyciężać. W spotkaniu wziął również udział zaproszony gość – p. Dariusz Starko z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który dał poruszające świadectwo na temat życia ks. Jerzego, co spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy. Organizatorem spotkania był p. Grzegorz Bogdalin.

Zobacz fotoreportaż

Osobowości i wydarzenia stulecia 1918-2018

W tym dniu był również czas na podsumowanie ogólnoszkolnej ankiety, w której wzięło udział 400 uczniów. Mieli oni wskazać trzy według nich najwybitniejsze osobowości i najważniejsze wydarzenia stulecia. Młodzież mogła bliżej przyjrzeć się słynnym Polakom oraz ich osiągnięciom, zobaczyć, jaki mieli wkład w różne dziedziny życia - nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Wśród kobiet na pierwszym miejscu znalazła się Maria Skłodowska – Curie (310), następnie Danuta Siedzikówna (212), na trzecim – Irena Sendlerowa (124). Wśród mężczyzn uczniowie jako najważniejszą postać wskazali Papieża św. Jana Pawła II (284), w dalszej kolejności byli: Józef Piłsudski (234) i Lech Wałęsa (133). Jako najważniejsze wydarzenie minionego stulecia nasi uczniowie najczęściej podawali wstąpienie Polski do Unii Europejskiej (210), wojnę polsko-bolszewicką (176) oraz wstąpienie Polski do NATO (172). Spotkanie przygotowała p. Maria Januszewska.

Zobacz fotoreportaż

„The Zajączek Times” – wydanie okolicznościowe

9 listopada ukazało się najnowsze wydanie naszej szkolnej gazety „The Zajączek Times” – w głównej mierze poświęconej wydarzeniom historycznym, przede wszystkim tym sprzed stu lat. Znalazło się w niej również miejsce m.in.: na kącik sportowy i rozrywkowy, a także na podsumowanie szkolnej ankiety ukazującej, jak młodzież postrzega dzisiaj patriotyzm. Nad redakcją czuwały p. Anna Ulkowska-Skiepko i p. Marta Regucka.


Zachęcamy do lektury: Gazetka - listopad 2018

Pamiątkowe zdjęcia

Każda klasa mogła w tym dniu zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Chętnych było dużo, bo też i czas szczególny, i wszyscy wyjątkowo eleganccy – na galowo. A w tle baner: NIEPODLEGLOŚĆ TO RADOŚĆ 1918-2018 zaprojektowany specjalnie na tę okoliczność przez panią Ewę Lewkowicz. Profesjonalne zdjęcia wykonywali: p. Magdalena Grodzicka i p. Dariusz Rudzki.

Zobacz fotoreportaż

Przystanek Niepodległość

Klasa Ih wraz z wychowawczynią p. Marzanną Górską oraz p. Beatą Domańską wzięły udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych w ramach projektu Przystanek Niepodległość zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Zajęcia miały charakter warsztatów związanych oczywiście z tematyką niepodległościową.

Zobacz fotoreportaż

„Pan Tadeusz” – „tam się człowiek nadysze, napije Ojczyzny!”

Uczniowie głównie klas drugich zmierzyli się w konkursie poświęconym znajomości naszej epopei narodowej, czyli „Pana Tadeusza”. W przygotowanym quizie można było usłyszeć nie tylko pytania, ale również posłuchać pięknie wyrecytowanych fragmentów epopei oraz obejrzeć sceny z adaptacji filmowej w reżyserii Andrzeja Wajdy. Nie zabrakło też pytań do publiczności. Po emocjonujących zmaganiach laur zwycięstwa przypadł zespołowi z klasy 2e. Konkurs przygotowały p. Marzena Suska oraz p. Wioletta Malan, jury przewodniczyła p. Agnieszka Ouarghi.

Zobacz fotoreportaż

Polonez na finał!

Zwieńczeniem naszych szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było zatańczenie poloneza. Taneczny korowód poprowadziła pani Dyrektor Halina Szczur w parze z Juliuszem Korczewskim, uczniem klasy 4c. Pewnym krokiem i pewną ręką swoje partnerki – wśród których były zarówno nauczycielki, jaki i uczennice – poprowadzili w tanecznych pląsach dostojnie wyglądający uczniowie klas 4a, 4c i 4e. Układ oraz tancerzy przygotowała p. Irmina Banaszek.

Zobacz fotoreportaż

Od zwycięstwa do zwycięstwa – wykład historyczny

Warto również dodać, że 7 listopada odbyło się spotkanie z panem Markiem Rzeszotarskim – zastępcą prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji, dyplomaty, syna legendarnego rtm. Adama Rzeszotarskiego ps. „Żmija”. Uczniowie klas 1h i 3f mogli wysłuchać ciekawej prelekcji dotyczącej trudnych momentów w naszej historii w latach 1918-1989. Spotkanie ze świadkiem wydarzeń znanych nam jedynie z podręczników było ciekawą lekcją historii. Wykład odbył się w związku z wystawą pt. „Od zwycięstwa do zwycięstwa” przygotowaną w Instytucie Pamięci Narodowej, którą od miesiąca można oglądać w głównym holu naszej szkoły. Spotkanie przygotowały p. Beata Domańska i p. Marzanna Górska.

Zobacz fotoreportaż

Warning: mysqli::__construct(): (HY000/1045): Access denied for user 'zseil1'@'10.199.209.24' (using password: YES) in /home/server407127/ftp/migracja/zseil.home.pl/pliki/silnik/mysql_query.php on line 6
Failed to connect to MySQL: Access denied for user 'zseil1'@'10.199.209.24' (using password: YES)
Warning: mysqli::query(): Couldn't fetch mysqli in /home/server407127/ftp/migracja/zseil.home.pl/pliki/silnik/mysql_query.php on line 10

Warning: mysqli::query(): Couldn't fetch mysqli in /home/server407127/ftp/migracja/zseil.home.pl/pliki/silnik/mysql_query.php on line 11

Warning: mysqli::query(): Couldn't fetch mysqli in /home/server407127/ftp/migracja/zseil.home.pl/pliki/silnik/mysql_query.php on line 12

Warning: mysqli::query(): Couldn't fetch mysqli in /home/server407127/ftp/migracja/zseil.home.pl/pliki/silnik/mysql_query.php on line 13

Warning: mysqli::query(): Couldn't fetch mysqli in /home/server407127/ftp/migracja/zseil.home.pl/pliki/silnik/mysql_query.php on line 39