Wycieczka edukacyjno-integracyjna w Pieniny

W dniach 10-12 maja 2023 r. uczniowie z klas 2C i 2F, pod opieką pań - Joanny Chmielewskiej i Barbary Napiórkowskiej oraz panów -  Grzegorza Bogdalina i Mateusza Jamroza, odbyli wycieczkę w Pieniny. Celem wycieczki była integracja uczniów oraz aktywny wypoczynek połączony z poznaniem przepięknego regionu turystycznego, jakim są Pieniny.

 

Pierwszego dnia po przyjeździe do Szczawnicy uczniowie wzięli udział w grze terenowej „Janosik”. Podzieleni na grupy wraz z instruktorami musieli odnaleźć punkty kontrolne, gdzie czekały na nich specjalne zadania - m.in.: dziurawa studnia, pajęczyna zaufania, ślepy wąż oraz zagadki logiczne. Każda grupa musiała wykazać się sprytem, szybkością oraz inteligencją. Wszystkie grupy starały się wykonywać zadania szybko i sprawnie, aby pokonać trasę jak najszybciej.

 

W drugim dniu wyruszyliśmy na podbój Trzech Koron - najbardziej magicznego miejsca w Pieninach. W trakcie wędrówki na najwyższy szczyt, czyli Okrąglicę (982 m n.p.m.), przewodnik górski zapoznawał nas z historią powstania Pienińskiego Parku Narodowego, bogatą florą górską oraz z legendami i opowieściami dotyczącymi Pienin (m.in. o św. Kindze). Po dotarciu na platformę widokową na Okrąglicy, mogliśmy podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Pieniny, Pieniński Przełom Dunajca, Tatry, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Gorce i Magurę Spiską. Widok roztaczający się z Okrąglicy jest uznawany za jeden z najpiękniejszych, jakie można spotkać w polskich górach. Wieczorem po obiadokolacji uczniowie rozegrali jeszcze pasjonujący mecz piłki siatkowej, a po nim udali się na zasłużoną kiełbaskę z grilla.

 

Główną atrakcją trzeciego dnia wycieczki był spływ pontonowy Dunajcem. Ach, co to był za spływ! Na trasie pokonywaliśmy wiele miejsc, gdzie fale (i nie tylko) dostarczały niezapomnianych wrażeń. Ponadto była to kolejna okazja, aby delektować się piękną przyrodą Pienin. Wszystko odbywało się pod „czujnymi oczami” bardzo sympatycznych sterników dbających o nasze bezpieczeństwo podczas raftingu.

 

W czasie całego pobytu towarzyszyła nam przepiękna pogoda, dzięki której można było w pełni korzystać z krajobrazowych walorów Pienin. Głównie z tego powodu wyjazd można uznać za bardzo udany.