Wycieczka do Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki

Wycieczka do Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki

22 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 2J, 4A i 4G wraz z wychowawcami: p. Ewą Krajewską, p. Marleną Szwed i p. Bartłomiejem Pawłowskim udali się do Narodowego Muzeum Techniki. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań nauką i techniką, rozbudzenie ciekawości oraz inspirowanie do dialogu na temat techniki.

Jako grupa zostaliśmy przywitani przez dawnego absolwenta naszej szkoły a obecnego pracownika muzeum, który jako zapalony „znawca” komputerów i techniki wiele nam opowiedział o eksponatach, ale też w zabawnych anegdotach i o przeszłości naszej szkoły.

Mieliśmy okazję obejrzeć 4 wystawy: główną – poświęconą historii rozwoju polskiej techniki zatytułowaną „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” oraz dwuczęściową wystawę stałą: „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnianych” i „Ignacy Łukasiewicz- pionier przemysłu naftowego".

Zwiedzając wystawy, przenieśliśmy się do wnętrza kopalni i poczuliśmy klimat, jaki towarzyszy pracy górnika. Dowiedzieliśmy się, jak na przestrzeni dziejów rozwijała się polska technika. Ekspozycje te prezentowały ponadto proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i gaz ziemny. Zaś dzięki ekspozycji: „Historia transportu - morzem, lądem, powietrzem” mogliśmy obejrzeć  pojazdy, które poruszały się po drogach w dawnych czasach.

Natomiast oglądając wiekowe komputery na wystawie: „Historia komputerów. Liczy się!” mogliśmy przekonać się, jak wiele pracy trzeba było wyłożyć, aby od liczydeł dojść do komputera.

Naszą ciekawość wzbudziła także strefa rozrywki, gdzie można było zobaczyć różne gry komputerowe. Takie zestawienie nowoczesnych multimediów i zabytkowych eksponatów bardzo nam się podobało.