Warszawskie Dni Techniki 2022 – dzień III

Warszawskie Dni Techniki 2022 - dzień III

29 października klasa 3e  technikum informatycznego w ramach obchodów Dni Technika odwiedziła budynek Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, gdzie brała udział w warsztatach dotyczących zintegrowanego systemu zarządzania ruchem. Dzięki temu uczniowie zapoznali się z pracą i zarządzaniem systemem inteligentnego kierowania przepływem ruchu drogowego zainstalowanym na rekordowej ilości warszawskich skrzyżowań (200 skrzyżowań obecnie – a system ciągle się rozrasta).

Mieliśmy okazję zobaczyć, czym zajmuje się osoba nadzorująca pracę systemu, w jaki sposób obsługuje sytuacje krytyczne i jak planowana jest optymalizacja pracy systemu zarządzającego, kiedy zmieniają się warunki drogowe, np. w wyniku przebudowy lub czasowego wyłączenia obszaru z ruchu drogowego. Dowiedzieliśmy się również, jak są przechowywane i analizowane dane z kamer rejestrujących oraz jak zbudowana jest sieć komunikacyjna pomiędzy urządzeniami.

Następnie udaliśmy się na międzynarodową wystawę multisensoryczną SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ zaprezentowaną w warszawskim Art Box Experience w dawnej fabryce Norblina. Obejrzeliśmy tam niesamowity moment narodzin planety – powstania życia Ziemi.

Wystawa ukazuje piękno natury i rozwój cywilizacji. Wszystkie obrazy przedstawione zostały wraz z dekalogiem działań, jakie każdy z nas może podjąć w celu zatrzymania zmiany klimatu. Twórcy ekspozycji w niespotykany sposób połączyli piękne obrazy oraz doświadczenie pełnej immersji i efektów wizualnych z muzyką klasyczną i najnowocześniejszymi technologiami.

Warto dodać, że wystawa zajmuje 2 ha na warszawskiej Woli – obszar, który przez lata był zaniedbaną perłą poprzemysłowej architektury, a obecnie przekształcił się w nową część miasta z biurami, sklepami, restauracjami, kawiarniami, food townem, ekologicznym bazarem, butikowym kinem i otwartym muzeum upamiętniającym historię jednego z największych przedsiębiorstw przemysłowych dawnego Królestwa Polskiego.