Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych

Menu okruszkowe

Spotkanie projektowe w Neapolu

Główna treść artykułu

Spotkanie projektowe w Neapolu

Od 26 września do 2 października 2021 r. grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły  uczestniczyła w spotkaniu projektowym we Włoszech  w ramach międzynarodowego programu  Erasmus+. Stanowiło ono kontynuację rozpoczętego w naszej szkole w 2019 r. projektu „Math and Art walk together”, którego pomysłodawczynią i główną koordynatorką jest p. wicedyrektor Anna Sułek.

 

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest propagowanie matematyki i sztuki jako dziedzin dopełniających się w życiu oraz wymiana doświadczeń między partnerskimi szkołami z Polski (którą reprezentuje właśnie nasza szkoła), Włoch, Cypru  oraz Hiszpanii.

 

Obecne spotkanie w Neapolu, jako że zorganizowane zostało po prawie półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią, przebiegało w atmosferze „slown down” i koncentrowało się przede wszystkim na integracji uczestników projektu.  Wspólne zwiedzanie miasta, spacery, przyjacielskie rozmowy oraz degustowanie pizzy i innych specjałów kuchni włoskiej – oto główne punkty programu.

 

Uczniowie uczestniczący w mobilności prezentowali rezultaty prac wykonanych w swoich szkołach i podsumowywali wydarzenia odbywające się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Niewątpliwie najciekawszą prezentację i pokaz przedstawili czterej uczniowie z klasy 3IT. Przyszli teleinformatycy przywieźli wykonany na zajęciach z p. Dariuszem Rudzkim Raspberry Pi i omówili zasady jego działania i programowania. Uczniowie z klasy 3M zaprezentowali fragmenty najlepszych prac z szkolnego konkursu „Zobaczyć geometrię-zjawiska naturalne”.

 

Również zajęcia edukacyjne w szkolnym „Laboratorium Eureka” oparte były na współpracy zespołowej w grupach międzynarodowych, a wytworzona w ten sposób atmosfera pracy sprzyjała szybkiemu znajdowaniu rozwiązań w trudnej dziedzinie kombinatoryki, geometrii czy teorii liczb.

 

Jednak do najciekawszych i niezapomnianych przeżyć należało bez wątpienia cofniecie się w czasie … do starożytnych Pompejów – podczas zwiedzania ruin tego ważnego niegdyś miasta handlowego zastygłego w 79 r. n.e.  pod 12-metrową warstwą popiołu wulkanicznego wydobywającego się z oddalonego o 8 km Wezuwiusza. Zachowane domy, ulice, place, rzeźby, mozaiki, freski, przedmioty codziennego użytku, a  nawet …odlewy ludzkie zrobiły na nas ogromne wrażenie! Najcenniejsze eksponaty znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Neapolu, które również zwiedziliśmy. Prace archeologiczne trwają nadal, więc warto będzie wrócić tam jeszcze kiedyś…

 

W dniu rozstania wszystkie zespoły były zgodne, że dzięki gościnności gospodarzy i stworzonej przez nich niepowtarzalnej atmosferze cel włoskiej mobilności  został w 100% osiągnięty!

 

Następny etap programu: Cypr 🙂 🙂 🙂