Peer Support – wsparcie rówieśnicze w kryzysie emocjonalnym

Peer Support – wsparcie rówieśnicze w kryzysie emocjonalnym

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w realizację projektu Peer Support, czyli programu wsparcia rówieśniczego, który realizujemy we współpracy z Wydziałem Psychologii UKSW. Grupa chętnych uczniów, w projekcie nazywanych schoolworkerami,  odbyła intensywne szkolenie przygotowujące do skutecznego i bezpiecznego wspierania rówieśników, którzy mają trudności, potrzebują rozmowy, wysłuchania, czasem wskazówek, co zrobić dalej.

Wsparcie rówieśnicze jest bardzo ważne. W wielu ankietach i rozmowach pojawia się informacja, że młodzi ludzie bardzo często szukają pomocy u przyjaciół, znajomych, a dopiero potem u rodziców, albo specjalistów. Ważne jest jednak, żeby młode osoby wspierające innych nie robiły tego kosztem siebie, czyli żeby umiały postawić granice, które zapewnią im bezpieczeństwo. W pomaganiu nie chodzi przecież o to, żeby samemu doświadczać problemów, ale żeby pomóc komuś znaleźć drogę do wyjścia z trudnej sytuacji.

Jeśli zatem ktoś z Was, uczniów, chce porozmawiać z rówieśnikiem, podzielić się swoim problemem, poszukać sposobu poradzenia sobie z nim, albo po prostu wygadać, zapraszamy na profil na Facebooku założony przez naszych schoolworkerów:

Tą drogą można najszybciej dotrzeć do schoolworkerów.

I najważniejsze: nie ma problemów zbyt błahych, żeby się z nimi zgłosić. Każda sprawa, która wywołuje w Was nieprzyjemne uczucia, dyskomfort jest warta rozmowy. Zapraszamy 🙂

Teresa Piatczyc-Jachimowska

Psycholog, szkolny koordynator Projektu Peer Support