Malaga 2022 – pierwsze dni naszego pobytu w Andaluzji

22 października przylecieliśmy do Malagi, gdzie natychmiast zostaliśmy przywitani przez piękną pogodę i wysoką temperaturę. Po odebraniu bagaży udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do rezydencji. Tam spotkaliśmy się z koordynatorką praktyk, która przedstawiła nam pracowników ośrodka i opowiedziała o tym, jak będzie wyglądał nasz pobyt w Maladze i gdzie będziemy pracować.

 

Warunki mieszkaniowe mamy bardzo dobre – mieszkamy w ładnych 4-osobowych pokojach z dobrze wyposażonymi łazienkami. Jeżeli ktoś zapragnie świeżego powietrza, to śmiało może wyjść na zadaszony taras i zrelaksować się na leżakach.

 

W miejscu pracy wcale nie jest źle! Nasi pracodawcy są do nas bardzo pozytywnie nastawieni i bardzo nam pomagają – zarówno w uczeniu się, jak i w doskonaleniu posiadanych umiejętności. Ogólnie wszędzie panuje bardzo miła atmosfera i jest wesoło. Jedynym problemem będzie dla nas na pewno to, że tutaj prawie nikt nie zna angielskiego. Za to mamy bardzo fajną koordynatorkę, która na bieżąco pomaga nam rozwiązywać codzienne problemy i organizuje czas wolny. Już nawet zorganizowała dwie ciekawe wycieczki: do bardzo atrakcyjnego kurortu Marbella i na stadion w Maladze.

 

Marbella to cel naszej pierwszej wycieczki. Miasto znajduje się w prowincji Malaga i jest znanym kąpieliskiem morskim oraz ośrodkiem letniego wypoczynku Andaluzyjczyków. Tam kąpaliśmy się w morzu po raz pierwszy pod nadzorem naszych opiekunów: p. Janusza i p. Bogusława. Było super!

Ze względu na swoje walory turystyczne Marbella jest jednym z najczęściej odwiedzanych kurortów na Costa del Sol. W obrębie miasta i jego sąsiedztwie znajduje się 27 różnorodnych plaż.

 

To również port rybacki. W 1982 otwarto tu pierwszy meczet wzniesiony w Hiszpanii od czasu rekonkwisty i opuszczenia przez Arabów w XV w. Półwyspu Iberyjskiego.

 

Marbella ma starówkę (zwaną Casco Antiguo) reprezentującą andaluzyjski styl architektoniczny.  Jej punktem centralnym jest Plac Pomarańczy, powstały w epoce renesansu, dookoła którego znajdują się inne zabytkowe budynki – miejski ratusz zbudowany w XV wieku oraz Dom Burmistrza z XVII w. Starówka ulokowana jest wokół zamku Castillo de Marbella z XI i XIII w.

 

Na Avenida del Mar, będącym jednym z najpopularniejszych deptaków w mieście, znajduje się galeria rzeźb na otwartym powietrzu, której główną atrakcją są prace surrealisty Salvadora Dali.

Natomiast na terenie miasta oraz jego obrzeżach odnaleźć można pozostałości starożytnych kultur – Fenicjan, Rzymian i Maurów – m.in. łaźnie, las Bóvedas czy most Puente Romano stanowiący w I w. n.e. element Via Augusta, czyli drogi prowadzącej z Rzymu do Kadyksu.

 

W niedzielę wybieramy się na mecz - KOLEJKA 15 MALAGA CF - REAL SPORTING. Málaga Club de Fútbol to drużyna z piątej co do wielkości aglomeracji w Hiszpanii, a Malaga  jest głównym ośrodkiem turystycznym Andaluzji, gdzie piłka nożna zaczęła się ponad sto lat temu (3 kwietnia 1904) od meczu rozegranego przez grupę mieszkańców miasta.

Za nami już zwiedzanie stadionu i muzeum klubu.