Lekcja muzealna: Anna Bilińska. Artystka

21 września br. pod opieką p. Anny Ulkowskiej-Skiepko i p. Hanny Paduch udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Warszawie. Celem naszej wizyty była wystawa czasowa dedykowana polskiej malarce Annie Bilińskiej.

 

Podczas lekcji muzealnej mogliśmy poznać XIX-wieczną Europę, w której żyła i tworzyła Anna Bilińska. Jej twórczość wywarła na nas niewymowne wrażenie. Mogliśmy zobaczyć, jakie postępy w sztuce czyniła artystka, zdobywając doświadczenie i pokonując trudności, które wciąż stawały na jej drodze do sukcesu zawodowego.

 

Bilińska, pomimo ograniczeń, jakich doświadczały kobiety w XIX wieku ze względu na obowiązujące wówczas normy społeczne, przedstawiała się jako artystka i kobieta niezależna, nie chciała pełnić jedynie funkcji reprezentacyjnej. Właśnie ta wizja przyczyniła się do jej debiutu w paryskim Salonie w 1884 roku i późniejsze nagrody, m.in. za „Autoportret z paletą” – malarski manifest emancypacji kobiet.

 

Naszą wyprawę zwieńczył współczesny akcent: mural ikony polskiego rocka – Olgi Sipowicz, szerzej znanej jako „Kora”, wokalistki zespołu Maanam.

 

Jan Sulejewski, kl. 3N