Ku pamięci żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej „Żmija”

Ku pamięci żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej „Żmija”

14 września o godzinie 14.00, dokładnie w 77. rocznicę krwawych wydarzeń ostatnich dni Powstania Warszawskiego na Marymoncie, na skwerze przy ul. Klaudyny 26C odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej „Żmija”.

Pomnik nosi już nazwę „Marymonckiego Nieśmiertelnika” dlatego, że jest ze stali, z symbolami „nieśmiertelników”, trzynastu żołnierzy, którzy tam polegli. Posiada krzyż Armii Krajowej i cytat z Listu św. Pawła do Rzymian: „Nikt nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie”. Pomnik zawiera więc elementy z historii i naszej tradycji –  mówi pan Marek Rzeszotarski, syn „Żmii”.

Pomnik powstał z inicjatywy kaprala podchorążego Wacława Gluth-Nowowiejskiego ps. „Wiwer”, „Wacek” – dowódcy drużyny z ul. Rajszewskiej, jednego z ocalałych podczas walk na Marymoncie w 1944 roku.

Podczas tej podniosłej uroczystości społeczność naszego technikum reprezentował poczet sztandarowy, pani dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie z klasy 3m.