Finał III edycji Projektu edukacyjnego STEM PW Science, Technology, Engineering, Mathematics

Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły: Marek Dzięcioł (3G) został wyróżnionym finalistą w III edycji Projektu edukacyjnego STEM PW Science, Technology, Engineering, Mathematics.

Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych. Nagrodą główną jest indeks Politechniki Warszawskiej.

W ramach projektu w I etapie odbył się konkurs interdyscyplinarny uwzględniający wymagania w zakresie rozszerzonym programu nauczania z fizyki, matematyki i informatyki w szkole średniej.

II etap składał się z trzech zadań, jednego teoretycznego i dwóch praktycznych. Rozwiązanie zadania teoretycznego polegało na zapisie algorytmu w wybranej przez uczestnika notacji. Zadania praktyczne były rozwiązywane z wykorzystaniem języka programowania C++ lub Python (wg wyboru uczestnika) oraz arkusza kalkulacyjnego.

Przed III etapem konkursu, organizator zapewnił warsztaty edukacyjne dla uczniów zakwalifikowanych do trzeciego etapu. Warsztaty były prowadzone przez pracowników i doktorantów Politechniki Warszawskiej. III etap polegał na rozwiązaniu problemu praktycznego z wykorzystaniem płytki edukacyjnej zawierającej mikrokontroler arduino.

Jako jedna z dwóch szkół z Polski zostaliśmy zaproszeni na galę kończącą III edycję projektu. Podczas uroczystości 28 kwietnia nasi uczniowie brali udział w żywiołowym panelu dyskusyjnym poświęconym edukacji zdalnej, gdzie przedstawili interesujący punkt widzenia na to zagadnienie oraz wysłuchali brawurowego wykładu prof. Ryszarda Piramidowicza z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na temat własności laserów.

Serdecznie gratulujemy Markowi oraz wszystkim laureatom i finalistom konkursu!!!

Już teraz zapraszamy do udziału w IV edycji projektu STEM, która rozpocznie się jesienią!

A.Budzińska

A. Gałach