GODŁO POLSKI

AKTUALNOŚCI

Archiwum

28.04.2021

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja. Zaproszenie do rozwiązania okolicznościowego quizu historycznego oraz obejrzenia prezentacji.

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) określającą podstawy ustrojowe państwa.

Podczas IV pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1991 r., w warszawskiej katedrze św. Jana odprawiono nabożeństwo dziękczynne z okazji 200. rocznicy Konstytucji 3 Maja. W swoim przemówieniu pod znamiennym tytułem „Teraz naucz nas być wolnymi”, Jan Paweł II powiedział m.in.: „Dzisiaj staje wśród was syn tej ziemi […]Przeżywa on tamto wydarzenie sprzed dwóch wieków równocześnie jako jeden z was. Tradycja 3 Maja należy do dziejów jego duszy, podobnie jak należy do dziejów duszy wszystkich Polaków. Nasze dzisiejsze wołanie: >>Naucz nas być wolnymi<< było aktualne wtedy, przed dwustu laty. […]Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego” . To wołanie papieża Polaka do Matki Boskiej Królowej Polski cały czas jest aktualne.

Dołączając się do obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez uczniów klasy 2c oraz zachęcamy do rozwiązania okolicznościowego quizu historycznego, który znajduje się pod linkiem: https://quizizz.com/join?gc=31799050 (link aktywny do końca dnia 3 maja; proszę w nazwie użytkownika podać swoje imię, nazwisko oraz klasę).

Prezentacja.

 

MENU PODMIOTOWE

MENU PRZEDMIOTOWE

INFORMACJE INNE

OGŁOSZENIA