Tutaj byliśmy: Zagrzeb
Zagrzeb
/

Zagrzeb jest stolicą i największym miastem Chorwacji . Liczy prawie 800 tys. mieszkańców a całą aglomerację zagrzebską zamieszkuje około 1,2 mln.

Najstarsza cześć Zagrzebia składa się z dwóch dzielnic, powstałych z rywalizujących miast: Kaptol oraz Gradec. Przez Zagrzeb przepływa największy, najbardziej zasobny w wodę dopływ Dunaju – rzeka Sawa. Jest to jedna z najbardziej „demokratycznych” rzek regionu – toczy swoje wody przez: Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię. Trzy najważniejsze dzielnice leżą koło siebie, lecz na różnych wysokościach i samo określenie tego parametru wystarczy, by wiedzieć gdzie się jest. Gornij Grad, czyli Górne Miasto tworzą dwie najstarsze dzielnice, natomiast Dolnij Grad, czyli Dolne Miasto to centrum nowoczesnej architektury i miejsce lokalizacji najważniejszych instytucji biznesowych i finansowych w kraju. Jednym ze znaków rozpoznawczych miasta jest pochodząca z 1880 roku kolorowa mozaika wykonana na dachu jednej z największych świątyń miasta – kościele św. Marka. Przedstawia ona herby Zagrzebia i Chorwacji na tle wielokolorowej szachownicy, ograniczonej geometrycznym ornamentem. Wrażenie jest niesamowite, dokładność wzoru zachwycająca, a precyzja dawnych mistrzów daje w tym miejscu naprawdę do myślenia.

W Zagrzebiu kursuje jedna z najkrótszych kolejek linowo-terenowych w Europie. W ciągu niecałej minuty niemal 30 osób może dostać się wagonikiem z Dolnego do Górnego Miasta. Pierwotne połączenie zostało wybudowane w 1890 roku, obecna infrastruktura pochodzi z 1974 roku.

Jak na stolicę przystało, Zagrzeb jest rozległy i tłoczny. Jednak warto zwiedzić go na piechotę. Komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana i może nas wspomóc w wędrówkach.