Tutaj byliśmy: Targovishte, Wielkie Tyrnowo, Wielki Presław
Targovishte, Wielkie Tyrnowo, Wielki Presław
/

Targovishte, Wielkie Tyrnowo i Wielki Presław to miejsca godne polecenia dla wszystkich, którzy chcieliby poznać bogatą historię Bułgarii.

Targovishte jest najmniejszym z trzech wymienionych miejsc, ale szczyci się wspaniałymi wykopaliskami archeologicznymi i długą historią. Miejsce to było zamieszkiwane już między V a IV wiekiem przed naszą erą. Największy rozwój miasta tak jak i historycznej Bułgarii nastąpił między X i XII wiekiem. Wiele pozostałości z przeszłości można zobaczyć w mieszczącym się tu Muzeum Archeologicznym. Dzisiaj miasto zamieszkuje około 40tys. mieszkańców.

Wielkie Tyrnowo to historycznie trzecia stolica państwa bułgarskiego. Jest to jedno z najstarszych miast Bułgarii, malowniczo położone na kilku wzgórzach. Nad miastem na wzgórzu Carewec znajdują się bardzo dobrze zachowane ruiny zamku i obwarowań pochodzących z XII-XIV wieku. To tu przez wiele lat mieszkali Carowie Bułgarii a dla wielu Bułgarów miejsce to jest symbolem niepodległości i państwowości.

Wielki Presław to druga stolica państwa bułgarskiego (893-972) w okresie jego kulturalnego rozkwitu. Miasto założył car Simeon, za czasów którego powstały tu liczne budowle, wznoszone w stylu wzorowanym na najlepszych osiągnięciach bizantyjskich. Największym osiągnięciem jest tzw. Okrągła Cerkiew, zwana czasem Złotą - była to rotunda z dwunastoma marmurowymi kolumnami i półokrągłymi konchami symbolizującymi dwunastu apostołów.