Aktualności: Fraktale - spokanie na Litwie
Fraktale - spokanie na Litwie
/

W dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Geometry In Everyday Life. Tym razem gościło nas Gimnazjum im. Wasilija Kaczałowa w Wilnie a tematem były Fraktale.

Pierwszego dnia w sali widowiskowej uczestników powitała wspaniała prezentacja multimedialna, która okazała się wstępem do świetnego przedstawienia przygotowanego przez szkolny teatr. Dla uczniów została przeprowadzone także lekcja języka litewskiego. Po południu zaproszono wszystkich do muzeum bursztynu, w którym można było poznać historię tej niezwykłej żywicy kopalnej i podpatrzeć metody jej obróbki.

Pogoda sprzyjała nam podczas wycieczki do Troków, gdzie spędziliśmy cały dzień, zwiedzając wspaniały średniowieczny zamek książęcy położony na wyspie jeziora Galwe i ogród wraz z pałacem Tyszkiewiczów w Zatroczu. Zarówno w zamku jak i pałacu bez trudu odnajdowaliśmy elementy geometrii przestrzennej.

Ostatniego dnia roboczego uczniowie wszystkich krajów przygotowali przywiezione z sobą rysunki, modele przestrzenne oraz prace plastyczne przedstawiające fraktale i zaprezentowali je na wystawie, zorganizowanej przez gospodarzy. Prace wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych wyróżniały się zarówno kreatywnością jak i estetyką wykonania. Przed wręczeniem certyfikatów ponownie spotkaliśmy się w sali widowiskowej, gdzie uczestnicy zaprezentowali swoje prelekcje i materiały audiowizualne poświęcone tematowi spotkania w Wilnie. Piotr Ornafa, uczeń klasy 3c, przybliżył wszystkim zebranym sylwetkę polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego. Nazwisko to przewijało się przez wiele prezentacji o fraktalach a główną dekorację sali widowiskowej stanowił bardzo pomysłowo wykonany Trójkąt Sierpińskiego. Wieczorem zaproszona nas na spektakl oparty na sztuce W. Szekspira Romeo i Julia.

Pełni wrażeń z pięknego Wilna wrócili uczniowie z klasy 3c: Piotr Ornafa i Sławomir Dańczak oraz opiekunowie: koordynator projektu p. Anna Sułek i Agnieszka Ryba.