Aktualności: Geometria w architekturze - Chorwacja
Geometria w architekturze - Chorwacja
/

Tematem kolejnego spotkania w ramach programu „Geometry in everyday life” była geometria w architekturze. Tym razem w dniach 13-17 marca spotkaliśmy się w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu. Gościła nas szkoła XV. Gimnazija dla której był to szczególny czas, gdyż rokrocznie 14 marca uczniowie szkoły organizują Dzień Talentów będący głównym wydarzeniem przypadającego w tym dniu święta szkoły. A jest to dzień szczególny. Po pierwsze 14 marca obchodzimy międzynarodowy dzień liczby π ( w systemie amerykańskim 3.14 oznacza dzień 14 marca), po drugie tego dnia przypada rocznica urodzin Alberta Einsteina.

Gospodarze spotkania przygotowali bardzo dużo różnorodnych prezentacji dotyczących tematu architektury i geometrii. Obejrzeliśmy również sfilmowany wywiad uczniów szkoły z jednym z najbardziej znanych chorwackich architektów.

Wiele czasu poświęcone zostało na przedstawienie efektów pracy wszystkich zespołów. Nasza szkołę reprezentowali dwaj uczniowie klasy 2c: Adam Andrzejczyk i Michał Kłóskiewicz będący pod opieką pani Anny Sułek i pani Joanny Jamioł. Uczniowie ZSEiL zaprezentowali omawiany temat na przykładzie architektury trzech warszawskich budynków: Zamku Ujazdowskiego, Arsenału i Sejmu RP.

Elementów geometrii w architekturze poszukiwaliśmy nie tylko w samym Zagrzebiu, ale również na chorwackim wybrzeżu. Gospodarze zabrali nas w krótki rejs na wyspę Brijuni dając tym samym możliwość zobaczenia słonecznego oblicza tego przepięknego kraju.