Aktualności: Geometryczna Barcelona
Geometryczna Barcelona
/

W dniach 23-28 stycznia 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli szkół realizujących projekt programu Comenius „Geometry in everyday life”. Placówką goszczącą partycypantów projektu była hiszpańska szkoła mieszcząca się na przedmieściach Barcelony, w Badalonie.

Tematem przewodnim tego spotkania był „Żart w geometrii i matematyce” . Uczniowie wszystkich dziewięciu szkół przygotowywali prace plastyczne, komiksy i anegdoty rysunkowe. Po prezentacji wszystkich przywiezionych do Hiszpanii prac zgodnie doszliśmy do wniosku, że matematyka faktycznie może być pokazana bardzo zabawnie i na wesoło.

Dodatkowo, podobnie jak w Rydze, uczniowie z Wilna zaprezentowali zrobiony w ich szkole śmieszny film o początkach geometrii, a uczennice z Bułgarii zrobiły prawdziwe show swoim muzyczno-tanecznym występem.

Hiszpańscy gospodarze bardzo pomysłowo połączyli odkrywanie uroków Barcelony z warsztatami dla młodzieży.. Pierwsze zadanie do wykonanie czekało dla nastolatków w kościele Santa Maria del Mar. Jest to niezmiernie piękny kościół gotycki pochodzący z XIV wieku. Uczniowie na podstawie obserwacji i otrzymanych informacji wykonywali obliczenia matematyczne i odwzorowywali plan kościoła. Przy okazji zwiedziliśmy również Katedrę Świętej Eulalii i całą gotycką dzielnicę. Druga część warsztatów odbyła się w Sagrada Familia, niezwykłej bazylice zaprojektowanej przez Antoniego Gaudiego.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem pięknej Barcelony, wiosennej pogody i efektywnej współpracy międzynarodowego zespołu. Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie klasy 2c: Maciej Kruszewski i Bartosz Zieliński. Mimo bardzo napiętego grafiku udało im się w wolnym czasie zobaczyć największe atrakcje Barcelony, w tym Park Guell i stadion Camp Nou.