GODŁO POLSKI

AKTUALNOŚCI

Archiwum

6.02.2020

"Górami urzeczeni"

Zimowe ferie to czas, do którego czytelnicy często przygotowują się wcześniej, wybierając odpowiednią lekturę. Regały szkolnej biblioteki wzbogacają zarówno nowości, jak i starsze książki z różnych dziedzin, dlatego systematycznie prezentujemy zbiory.

Na przykład wiosnę 2019 r. rozpoczęliśmy od wystawy: „Górami urzeczeni”. Ekspozycja zachęcała do poznawania piękna najwyższych szczytów w Polsce i w świecie, jak również ich zdobywców. A to dzięki książkom, które trzymają w napięciu, a niektóre z nich uczą również hartu ducha.

Wśród eksponowanych książek znalazła się historia najwybitniejszej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz – „opowieść o sile życia śmierci”, jak określiła kobietę-legendę notka na okładce publikacji Wandy Kamińskiej.

Uwagę zwracała także książka: „ Pochowani w niebie”, której autorami są: Peter Zuckerman i Amanda Padoan. To historia górskiej wspinaczki na K2 w 2008 r. W czasie tej wyprawy straciło życie jedenaście osób. Przeżyło dwóch Szerpów (tragarzy), którzy opowiedzieli wstrząsającą historię.

Wartą przeczytania lekturą z pewnością jest niezwykła opowieść: „TOPR” Beaty Sabały – Zielińskiej. Dzięki tej książce można bliżej poznać pracę ratowników w górach. Sens ich działań ujmuje podtytuł: „żeby inni mogli przeżyć”. Książka ta uczy również odpowiedzialnego zachowania się turystów w Tatrach, kształtując wyobrażenie na temat lawin czy innych wysokogórskich niebezpieczeństw.

 

MENU PODMIOTOWE

MENU PRZEDMIOTOWE

INFORMACJE INNE

OGŁOSZENIA