17.12.2019

X MIĘDZYSZKOLNY ZAJĄCZKOWY KONKURS RECYTATORSKI

X edycja zajączkowego konkursu recytatorskiego dla uczniów warszawskich techników już za nami. W tym roku poświęciliśmy go kobietom – poetkom, a odbył się w dniu dla polskiej i kobiecej literatury wyjątkowym, bo w dniu, w którym Olga Tokarczuk odebrała literacką nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Ustalając datę konkursu, w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałam, że będzie to tak wyjątkowy dzień dla Polski. Dlatego witając gości, pozwoliłam sobie odczytać fragment wspaniałej mowy naszej Noblistki.

Olga Tokarczuk w Sztokholmie powiedziała:

Nie chcę szkicować tu jakiejś całościowej wizji kryzysu opowieści o świecie. Często jednak doskwiera mi poczucie, że światu czegoś brakuje. Że doświadczając go przez szyby ekranów, przez aplikacje, staje się jakiś nierealny, daleki, dwuwymiarowy, dziwnie nieokreślony, mimo że dotarcie do każdej konkretnej informacji jest zdumiewająco łatwe. Męczące "ktoś", "coś", "gdzieś", "kiedyś" może dziś być bardziej niebezpieczne niż wygłaszane z absolutną pewnością bardzo konkretne i określone idee – ziemia jest plaska, szczepionki zabijają, ocieplenie klimatyczne jest bzdurą, a demokracja w wielu krajach nie jest zagrożona. "Gdzieś" toną jacyś ludzie, próbujący przeprawić się przez morze. "Gdzieś" od "jakiegoś" czasu trwa "jakaś" wojna. W natłoku informacji pojedyncze przekazy tracą kontury, rozwiewają się w naszej pamięci i stają się nierealne, znikają. Zalew obrazów przemocy, głupoty, okrucieństwa, mowy nienawiści, rozpaczliwie równoważone są przez wszelkie "dobre wiadomości", ale nie są one w stanie ujarzmić dojmującego wrażenia, które trudno jest nawet zwerbalizować: Coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym się zewsząd niepokojem. Literatura jest jedną z niewielu dziedzin, które próbują nas przytrzymać przy konkrecie świata, ponieważ ze swej natury jest zawsze "psychologiczna". Skupia się bowiem na wewnętrznych racjach i motywach postaci, ujawnia ich doświadczenie w żaden inny sposób niedostępne dla drugiego człowieka lub zwyczajnie prowokuje Czytelnika do psychologicznej interpretacji ich zachowań. Tylko literatura jest w stanie pozwolić nam wejść głęboko w życie drugiej istoty, rozumieć jej racje, dzielić jej uczucia, przeżyć jej los.

Nasz konkurs wpisuje się w to współodczuwanie świata i uwrażliwianie na ludzkie doświadczenie. Wyrazem tego były zaprezentowane recytacje. W konkursie wzięło udział 16 osób, a interpretacje wybranych przez nie wierszy oceniało jury w składzie: Agnieszka Ouarghi, Anna Ulkowska-Skiepko i Maria Januszewska. Panie przyznały cztery wyróżnienia: uczennicom pani Ewy Trojańczyk z Technikum Ekonomicznego nr 5 - Natalii Sobierajskiej (Wisława Szymborska, Przy winie) i Aleksandrze Dębskiej (Maryla Wolska, Godzina, której nie było), uczennicy pani Joanny Widawskiej z Technikum Ekonomicznego nr 8 Weronice Miechowicz (Zuzanna Ginczanka, Non omnis moriar) oraz uczennicy pani Anny Szymańskiej z Technikum Architektoniczno-Budowlanego Ricie Stefanowicz (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Światło w ciemności). Trzecie miejsce zajął uczeń pani Agnieszki Ouarghi z naszej szkoły Jakub Żywno (Wisława Szymborska, Tortury), a drugie - uczeń pani Anny Szymańskiej z Technikum Architektoniczno-Budowlanego - Paweł Gembala (Wisława Szymborska, Rehabilitacja). Zwyciężczynią konkursu została Joanna Rosłoniec uczennica pani Beaty Walczak z Technikum Mechatronicznego nr 1.

Wręczając dyplomy i nagrody w postaci bonów do EMPiKu, pani dyrektor Wioletta Malan wyraziła zadowolenie z powodu tego, że w naszym stechnicyzowanym świecie mimo wszystko „niektórzy lubią poezję”. Bardzo nas to cieszy.

Gratulujemy laureatom i serdecznie dziękujemy wszystkim recytatorom i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie do naszego konkursu. Zapraszamy za rok!!!

Zdjęcia robiła Magdalena Grodzicka

Koordynator konkursu: Urszula Murawska