16.12.2019

Dlaczego drzewa są potrzebne ludziom w mieście?

Wszyscy wiemy, że drzewa neutralizują wytwarzane przez człowieka zanieczyszczenia atmosferyczne. Liście wchłaniają wraz powietrzem unoszące się pyły i związki chemiczne, ograniczając tym samym zapylenie w mieście o 75%.

Drzewa działają również jak olbrzymie klimatyzatory, które w upalne dni chłodzą powietrze. Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach miejskich może obniżyć temperaturę powietrza o 8 °C, redukując o 30% zapotrzebowanie na klimatyzację.

Dodatkowo, brytyjskie i holenderskie badania wykazały, że drzewa pomagają w budowaniu relacji międzyludzkich. Wspólne sadzenie drzew jest dobrą formą integracji i kształtuje poczucie odpowiedzialności za przestrzeń publiczną.

W dniu 5.12. 2019, dziesięciu uczniów z klasy 2F wzięło udział w akcji sadzenia drzew na Żoliborzu. Po kierunkiem Panów ogrodników z Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie oraz firmy Lintel Media z Lublina, uczniowie posadzili drzewa robinii akacjowej (Robnia Margaretta) wzdłuż ulicy Broniewskiego. anowie ogrodnicy wyjaśnili i zademonstrowali nam jak prawidłowo sadzić drzewa, jak korzystać z narzędzi ogrodniczych oraz jak pielęgnować rośliny po posadzeniu.

Robinia akacjowa, posadzona przez uczniów, należy do drzew produkujących największe ilości tlenu.

Małgorzata Jankowska