10.02.2014

„Geometry in Everyday Life” - spotkanie projektowe w „Zajączku”

Od 3 do 7 lutego nasza szkoła gościła zagranicznych uczestników projektu „Geometry in Everyday Life”. Odwiedziło nas 20 uczniów i 19 nauczycieli z ośmiu krajów europejskich: Łotwy, Litwy, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec i Francji. Tematem spotkania w Warszawie była „Geometria w symbolach i ornamentach narodowych”.

Gości powitały uroczyście w naszej szkole dyrektor Halina Szczur i koordynator projektu wicedyrektor Anna Sułek. Następnie wszyscy zobaczyli prezentacje powitalne przygotowane pod nadzorem pani Agnieszki Ryby przez uczniów klasy 3C.

„…w polskiej twórczości ludowej możemy znaleźć wiele geometrycznych wzorów” – tymi słowami rozpoczęła się część przygotowana przez uczestników projektu z naszej szkoły. Po kilku prezentacjach związanych z tematem spotkania polscy i zagraniczni uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych. Nauczyciele w tym czasie udali się na spotkanie z burmistrzem dzielnicy Żoliborz. Po obiedzie rozpoczęło się zwiedzanie Warszawy.

5 lutego wszyscy goście rozpoczęli dzień od bardzo ciekawego pokazu w pracowni elektronicznej a następnie mogli zobaczyć, jak polscy uczniowie postrzegają ich kraje podczas kolejnego „Dnia Europejskiego” połączonego z „Dniem Comeniusa” , który w tym roku poświęcony był państwom uczestniczącym w projekcie „Geometry in Everyday Life”. Stoiska przygotowane przez uczniów klas drugich zrobiły ogromne wrażenie na naszych gościach i wszyscy byli pod wrażeniem zaangażowania naszej młodzieży.

Przed południem wszyscy uczestnicy spotkania wyjechali na wycieczkę do muzeum w Łowiczu, gdzie również odbyły się zajęcia praktyczne dla uczniów. W drodze powrotnej do Warszawy goście odwiedzili miejsce urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

W czwartek wszyscy dobrze się bawili w Centrum Nauki Kopernik. Z pewnością ta wizyta przyniosła wiele satysfakcjonujących wrażeń „naukowych”. Co ciekawe wizyta ta sprawiła wiele radości zarówno młodzieży jak i ich dorosłym opiekunom. Po obiedzie dokończono przedstawianie kolejnych prezentacji, z których najgłośniejsza była „perkusyjna” animacja hiszpańska. Już wieczorem odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa.

W piątek nasi uczniowie musieli pożegnać się ze swoimi „podopiecznymi” z innych krajów, których gościli przez te wszystkie dni w swoich rodzinnych domach. Wystarczyło pięć dni aby zawiązały się nowe przyjaźnie i sympatie. Możemy być dumni z naszej pracy i spotkania projektowego w „Zajączku”. Bez wątpienia nasi goście zabrali do swoich szkół wiele niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu www.zseil.edu.pl/Comenius