8.10.2019

Spotkanie Pogromców Matematyki w Polsce

W dniach od 30 września do 4 października 2019 roku, gościliśmy zagranicznych uczniów i nauczycieli projektu Mathbuster z czterech krajów partnerskich: Łotwy, Francji, Włoch i Chorwacji. Wybrani uczniowie z naszej szkoły razem z trzema nauczycielami (Dariuszem Rudzki, Sylwią Chmiel i Marią Januszewską) wspólnie uczestniczyli w tygodniowym planie zajęć.

Goście realizowali zaplanowane działania projektowe ale również poznawali naszą kulturę, tradycję i historię. Ogólnym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania młodzieży w zakresie nauki i technologii w odniesieniu do polityki edukacyjnej STEM (STEM - Science, Technology, Engineering, Math). Z tego powodu w planie spotkania uwzględniono wiele ciekawych miejsc i atrakcji a pośród nich między innymi wizytę w Centrum Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wykład na temat Internetu Rzeczy. Wykład został poprowadzony przez pracowników Samsung Electronics w Warszawskiej siedzibie firmy. Spotkanie miało miejsce w głównym budynku firmy, który jest jednym z pierwszych inteligentnych budynków w Warszawie. Kilku minutowy materiał filmowy ze spotkania w siedzibie Samsung został zamieszczony na serwisie youtube. Link do filmu dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/RE7ygFq6_4A

Środowy wyjazd do Łodzi nie był przypadkowy. Historia miasta Łodzi i odwiedzone Muzeum Włókiennictwa w niezwykle efektowny sposób łączy tradycję z nowoczesnością a ponadto poprowadzone specjalnie dla nas warsztaty z wynalazczości doskonale wpisały się w założenia ogólne projektu. W Łodzi ponadto zwiedzaliśmy dawny pałac Izraela Poznańskiego oraz przeszliśmy popularną ulicą Piotrkowską.

Uczniowie podczas tygodniowego pobytu uczestniczyli w zajęciach z druku 3D i kontynuowali kolejne etapy dotyczące tworzenia gry planszowej oraz przyglądali się lekcją z przedmiotów zawodowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ze spawania światłowodów poprowadzone przez pana Janusza Paprockiego ale również z matematyki czy historii Warszawy. Zespół nauczycieli poza bieżącymi sprawami dotyczącymi projektu omawiał autorskie materiały edukacyjnych w odniesieniu do STEM w konkretnych wybranych przez siebie profesjach. Przed nami jeszcze jedna wizyta. W marcu odwiedzimy Chorwackich partnerów.