29.10.2019

Sztafeta do niepodległości

21 października 2019 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach prelekcyjnych poświęconych drodze do niepodległości zatytułowanych „Sztafeta do niepodległości”. Zaproszeni goście: p. Rafał Dobrowolski oraz p. Marek Araszkiewicz ze „Zgrupowania Radosław” z Warszawy w sposób bardzo interesujący opowiadali o historii.

„Zgrupowanie Radosław” to grupa historyczna, która dba o kultywowanie tradycji patriotycznych, upowszechnia wiedzę historyczną, wspiera żyjących bohaterów, pełni służbę sztandarową oraz odtwarza wydarzenia ważne w dziejach Polski.

Grupa ta poprzez swoje działania np.: udział w powstańczych uroczystościach, organizację inscenizacji walk, pokazów dla młodzieży, przybliża atmosferę tamtych lat. Celem prezentowanych lekcji historycznych jest ocalić od zapomnienia pamięć o tych, którzy dla wolnej Polski poświęcili swoje życie.

Uczniowie z klasy 1EL, 1 H, 3B, 4E, 1F, 3E, 2H, 1K, 3H zostali zabrani w historyczną podróż do czasów, w których Polacy siłą zbrojną i hartem ducha udowadniali, że „ Jeszcze Polska nie zginęła…”. Prelekcja miała także ciekawe odniesienie do współczesności, bowiem „sztafeta historii” trwa i młodzi ludzie, stojący u wrót dorosłości, wkrótce będą ją nieśli przez życie i to od nich w dużej mierze zależeć będą losy naszej Ojczyzny. Spotkanie to było też bardzo dobrym wstępem do kolejnego punktu projektu - uroczystości z okazji 11 listopada.

Po spotkaniu uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę broni oraz elementów umundurowania. Każdy chętny uczeń mógł też przymierzyć wojskowe nakrycia głowy i wziąć do ręki rekwizyty tj.: granaty, pistolety, czy karabiny. My mamy to szczęście, że żyjemy w czasach pokoju i za to możemy być wdzięczni tym, którzy o wolność dla nas walczyli.

Organizatorzy projektu:

Napiórkowska Barbara i Beata Domańska