22.10.2019

Lekcja biblioteczna pt.: ,,Wrzesień żagwiący"

8 i 22 października dwie klasy pierwsze pod opieką nauczycieli wybrały się do trzech placówek Biblioteki Publicznej Żoliborz.

W „Czytelni pod Sowami” uczniowie wysłuchali wykładu pracownika Instytutu Pamięci Narodowej na temat wybuchu II wojny światowej i działalności młodzieży w trakcie jej trwania. Młodzież, dzięki interesującej prelekcji bogato ilustrowanej slajdami, dowiedziała się o konkretnych działaniach walki młodych ludzi z okupantem.

Ogromnie wzruszające było archiwalne zdjęcie: „randka”. Przedstawiało ono chłopca z dziewczyną, trzymającą granat – „może zamiast bukieciku fiołków” – komentował prelegent, wskazując na to, że bliskiej osobie ofiarowuje się to, co szczególnie cenne. Uczestnicy wycieczki do żoliborskiej biblioteki w skupieniu słuchali wykładu, który uczył patriotyzmu.

Uczniowie odwiedzili również Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży na ul. Śmiałej, dowiadując się o możliwościach korzystania z księgozbioru. Uczestniczyli także w lekcji bibliotecznej w Czytelni Naukowej nr XVI –skarbnicy tzw. książek mówionych, szczególnie przydatnych osobom, które zmagają się ze szkolnymi lekturami.

Miejmy nadzieję, że słowa Arystotelesa widniejące na ścianie czytelni, pozostaną w pamięci uczniów: „ Korzenie nauki są gorzkie, ale owoce słodkie”.