22.10.2019

Portugalska mobilność projektu "New Paths in Math"

Ostatnim przystankiem na mapie mobilności projektu „New Paths in Math” było tygodniowe międzynarodowe spotkanie w portugalskiej szkole w Covilha. Uczniowie i nauczyciele pięciu szkół europejskich realizowali w dniach 6-12 października przygotowany przez partnera portugalskiego program mobilności, rozwijali różnorodne kompetencje i wspólnie pracowali.

Program przygotowany przez gospodarzy spotkania był bardzo ciekawy i pozwolił nam równolegle z realizacją celów mobilności poznać portugalską kulturę, tradycję i historię.

W ramach programu wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych na dwóch uniwersytetach. Podczas wyjazdu do Aveiro dużą część dnia spędziliśmy w murach uniwersytetu Universidade de Aveiro, gdzie zostaliśmy zaproszeni na warsztaty z Geogebry na wydziale matematyki oraz ciekawą wizytę studyjną na wydziale elektroniki i telekomunikacji. Miejscowy uniwersytet w Covilha ( University of Beira Interior) znajduje się w odrestaurowanych budynkach dawnej fabryki. Tak jak w całym mieście mogliśmy tu podziwiać azulejos - szkliwione płytki ceramiczne pokrywające ściany budynku. Jednak główną atrakcją pobytu na uniwersytecie były warsztaty na Wydziale Nauk Ścisłych, które zakończyły się zawodami w skonstruowaniu jak najwyższej wieży z makaronu spaghetti. Możemy nieskromnie się pochwalić zajęciem pierwszego miejsca przez przyszłych inżynierów z Zajączka.

Wszystkich uczestników tej mobilności zachwyciła bogata kultura Portugalii i dbałość o poszanowanie tradycji. W trakcie wycieczki do Aveiro mieliśmy okazję popłynąć tradycyjnymi, barwnie pomalowanymi łodziami molicerois. Kształtem przypominają one gondole a w przeszłości służyły do połowu wodorostów. Dziś są wizytówką miasta i jedną z głównych jego atrakcji.

Również goszcząca nas szkoła zrobiła na nas bardzo dużo wrażenie. Placówka ta oprócz kierunków kształcenia zbliżonych do naszych kształci również młodzież w kierunkach artystycznych. Czasami wewnątrz budynku czuliśmy się bardziej jak w galerii niż jak w szkole. Uczniowie biorący udział w tym spotkaniu oprócz bardzo ciekawych zajęć z programowania i robotyki mogli również spróbować swoich sił w zajęciach artystycznych i przygotować pierwsze własne mandale.