GODŁO POLSKI

AKTUALNOŚCI

Archiwum

7.10.2019

PRAKTYKI W SEWILLI – TYDZIEŃ TRZECI

Sobota była jednym z nielicznych dni, w których sami mogliśmy zaplanować sobie czas. W tym dniu zajmowaliśmy się nadrabianiem szkolnych zaległości związanych z wyjazdem oraz odpoczywaliśmy po ciężkim tygodniu praktyk.

W niedzielę odwiedziliśmy Archiwum Indii, w którym obejrzeliśmy niesamowitą wystawę historyczną o podróży Ferdynanda Magellana dookoła świata. Wystawa uświadomiła nam, z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć pierwsi odkrywcy. Poznaliśmy również okoliczności śmierci dowódcy wyprawy.

W poniedziałek po zajęciach z Octaviem udaliśmy się do sewilskiego pałacu – Alkazaru. Obejrzeliśmy tam wystawy mozaik z XVIII wieku, gobeliny i niesamowite sklepienia. Jednak największe wrażenie wywarły na nas olbrzymie ogrody pełne pięknych egzotycznych roślin niespotykanych na co dzień w naszym kraju. Obserwowaliśmy również majestatyczne pawie oraz papugi mnichy, które żyją tam w naturalnym środowisku. Jedną z ciekawostek dotyczących naszej wizyty w mauretańskim pałacu jest fakt, że był tam kręcony kultowy serial pt. „Gra o Tron”.

Wtorek był naszym ostatnim dniem kursu języka hiszpańskiego. Nauczycielka przygotowała testy sprawdzające naszą wiedzę, a po skończonym teście wypełniliśmy krótką ankietę na temat pobytu w Hiszpanii. Usłyszeliśmy również wiele komplementów dotyczących wymawiania trudnych hiszpańskich łamańców językowych. Pożegnaliśmy się z Mari ciepłymi uściskami i wróciliśmy do rezydencji, aby odpocząć.

Środa okazała się jednym z najbardziej wyczekiwanych dni praktyk. Po raz pierwszy mogliśmy dostosować nasze drony do zadań terenowych poprzez ich kalibrację na świeżym powietrzu. Cieszymy się, że każdy dzień przybliża nas coraz bardziej do uruchomienia silników w konstruowanych urządzeniach.

Czwartkowe popołudnie dało nam trochę sportu. Udaliśmy się nad rzekę Gwadalkiwir na spływ kajakowy. Po założeniu kapoków popłynęliśmy w górę rzeki, obserwując spokojne i leniwe życie Hiszpanów. Widzieliśmy też kilka ciekawych punktów, które zapisaliśmy sobie jako obowiązkowe do odwiedzenia w późniejszym czasie, m.in. Torre Schindler oraz Torre Sevilla. Podróż kajakami ubarwiliśmy sobie wyścigami.

W piątek firma Dronetools, która zapewniła nam praktyki, zaprosiła nas ponownie do swojego biura. Jorge – jeden z właścicieli firmy – opowiedział nam o pomyśle na swój biznes i przedstawił proces tworzenia karbonowych części do dronów. Po prezentacji reszta zespołu Dronetools przygotowała nam śniadanie. Po poczęstunku Octavio oprowadził nas ponownie po warsztacie, opowiadając o stanowiskach poszczególnych pracowników i maszynach, które są wykorzystywane do tworzenia bezzałogowych systemów latających UAV.

Piątkowe popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu największej świątyni Sewilli. W środku zobaczyliśmy domniemany grób Krzysztofa Kolumba, przyglądaliśmy się majestatycznym ołtarzom, niespotykanej kopule osadzonej na elipsie, wystawom przedmiotów używanych podczas liturgii i licznym relikwiom świętych. Następnie wdrapaliśmy się na Giraldę, będącą pierwotnie minaretem, a dzisiaj służącą jako dzwonnica z punktem widokowym.

Po długim wyczekiwaniu na wyjazd do Grenady w końcu mieliśmy możliwość odwiedzenia starej twierdzy Alhambry. Została ona stworzona przez dynastię Nasrydów i była to ostatnia dynastia arabskich władców w Hiszpanii. Nazwa twierdzy pochodzi od arabskiego słowa „al-Hambra”i oznacza „czerwony zamek”, co nawiązuje do koloru gliny, której użyto do budowy obiektu. Cały kompleks pałacowy dzieli się na trzy części: Palacio Nazaries, czyli pałac królewski, ogrody pałacowe Generalife oraz Alcazabę. Często pojawiającym się motywem na ścianach obiektów są kolumny Herkulesa, na których widnieje hasło "PLUS ULTRA" oznaczające, że nie zbadaliśmy jeszcze wszystkiego, co istnieje na tym świecie. Kolumny Herkulesa widnieją również na fladze Hiszpanii.

NO8DO

W tym tygodniu przygotowaliśmy dla was ciekawostkę związaną z jednym z symboli Sewilli. Jest nim znak NO8DO. Tłumacząc z hiszpańskiego na polski oznacza on: „Nie opuściła mnie”.

Pochodzenie jego nie jest do końca znane.

Najbardziej znaną legendą, która wyjaśnia pochodzenie znaku, jest ta o Alfonsie X. W tej legendzie, uciekający przed chcącym go zdetronizować synem,król Alfons znajduje schronienie w Sewilli,a potem w ramach wdzięczności nadaje miastu znak: „No me ha dejado” – ,,[Sewilla]Nie opuściła mnie”. Legenda ta po raz pierwszy została opublikowana w książce pt. Elogios autorstwa Argote de Molina w 1588r.

W drugiej legendzie autorem motta jest ojciec Alfonsa X– Ferdynand III. Wypowiedzał on zdanie: „Nie opuściła mnie” w kontekście Maryi Dziewicy podczas wyzwolenia Sewilli spod panowania Arabów w roku 1248.

Trzecia teoria nie odnosi się ani do królów, ani do legend. Ludzie wierzą, że znak pochodzi z łacińskich akronimów NO i DO. Po ich rozwinięciu otrzymujemy: „Nomen Domini”,to znaczy: „W imię Boga”. Ósemka w tym przypadku oznacza „Nodus” – węzeł łączący te dwa słowa.

Ostatnio Emilio Carrillo, który pracował w sewilskiej administracji, opublikował książkę poświęconą wyjaśnieniu sensu znaku NO8DO i jego pochodzenia. Doszedł do wniosku, że znaczenie sformułował król Alfons X Mądry, ale nie w taki sam sposób, w jaki zostało to przedstawione w legendzie. Odnalazł bowiem nawiązania do symbolu, które są datowane na 1438r. Z tego wynika, że stwierdzenie: „Nie opuściła mnie” musiało powstać po odbiciu Sewilli z rąk Arabów, czyli w roku 1248. Według badań Carrillo symbol NO8DO został stworzony, by służyć królowi w Akademii Łacińskiej i Arabskiej albo Akademii Gramatyki utworzonej przez Alfonsa X w 1254r.

NO8DO symbolizuje więc imperialne aspiracje Alfonsa X do rządzenia Świętym Cesarstwem Rzymskim. Zgodnie z jego teorią znakten nawiązuje do łacińskiego słowa „nodo”, czyli „wiązać supeł”, a ósemka pomiędzy „NO” a „DO” jest graficznym połączeniemtego słowa i oznacza jedność i przyjaźń z Imperium Rzymskim. Pomysł ten został ostatecznie porzucony w 1275r., zatem według autora powstanie symbolu jest datowane na 1254-1275 rok.

Relację przygotowali: Agnieszka Gorzkowska, Jan Hasiec i Michał Matuła.

Zobacz fotoreportaż.

 

MENU PODMIOTOWE

MENU PRZEDMIOTOWE

INFORMACJE INNE

OGŁOSZENIA