1.08.2019

75. Rocznica Powstania Warszawskiego

29 lipca uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z 75. rocznicą Powstania Warszawskiego, które jak co roku odbyły się przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”. Właśnie tu, na Żoliborzu, gdzie padły pierwsze powstańcze strzały, zostały zainaugurowane warszawskie obchody rocznicy tego dramatycznego wydarzenia. Uroczystość, która odbyła się według ceremoniału wojskowego, poprowadził pan Stanisław Kwaśnik – nauczyciel historii z naszej szkoły. Naszą społeczność szkolną godnie reprezentował również poczet sztandarowy składający się z uczniów klasy 1h i 3h.

Prof. Władysław Puławski, który odczytał Credo Stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji, przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Stanisława Jankowskiego, Delegata Rządu na Kraj zawierające w sobie najważniejsze pragnienia i cel tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli w stolicy do walki z niemieckim okupantem: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Głos zabrał również Prezes stowarzyszenia Wacław Gluth-Nowowiejski „Wacek”, który podzielił się wzruszającym wspomnieniem pierwszego dnia powstania, podkreślając na koniec rolę sztafety pokoleń dla zachowania ciągłości pamięci o wydarzeniach sprzed 75. lat. Za poległych Powstańców modlitwę poprowadził ks. Paweł Sobstyl, proboszcz Parafii Dzieciątka Jezus.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, miasta i dzielnicy Żoliborz, organizacji kombatanckich i harcerskich, w sumie trzydzieści delegacji, które złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem „Żołnierzom Żywiciela”. W imieniu naszej szkolnej społeczności hołd poległym Powstańcom oddali: pani wicedyrektor Wioletta Malan, pan Grzegorz Bogdalin oraz Damian Kalinko z klasy 3h.

Składamy podziękowania pani Agnieszce Ludwin za fotoreportaż z uroczystości.