5.03.2019

MathBusters „opanowali” Francję

Francuska szkoła Lycée Xavier Bernard z małej miejscowości Venours w pobliżu zabytkowego i urokliwego miasta Poitiers była miejscem drugiego projektowego spotkania przedstawicieli pochodzących z Chorwacji, Łotwy, Polski i Włoch. Francja nie była miejscem przypadkowym, bowiem zasadą projektu jest, że każde z państw związanych z nim kolejno gości swoich kolegów. W ten sposób po ostatniej wizycie na Łotwie, znaleźliśmy się we Francji, następnie czekają nas kolejne wizyty: majowa we Włoszech, październikowa w Polsce i zimowa w Chorwacji.

Spotkanie obejmowało realizację zaplanowanych zadań wynikających z projektu, czyli tworzenia gry planszowej przez uczniów oraz opracowania e-booka z arkuszami pracy przez nauczycieli. Tradycyjnie też, Francuzi, jak przystało na gospodarzy, zapewnili uczestnikom bogaty, ciekawy i bardzo intensywny program turystyczno-krajoznawczy. Dzięki temu mieliśmy okazję zapoznać się z systemem edukacyjnym realizowanym we Francji, na przykładzie funkcjonowania uczniów w AGRI-CAMPUS Poitiers Venours. Dało to szansę porównania nauki młodych Francuzów z systemem nauki obowiązującym w Polsce.

Wielu wrażeń i emocji dostarczyła nam, zaplanowana przez gospodarzy, wizyta w funkcjonującej w tym regionie, jednej z największych, spośród 58 we Francji, elektrowni atomowych. Okazało się, że Francuzi nie tylko nie boją się elektrowni atomowych, a są wręcz z nich dumni. To tam zrozumieliśmy, od czego będzie w przyszłości zależała czystość naszego powietrza.

Samą przyjemnością była, po nieco dłuższej podróży, wizyta w nadmorskim La Rochelle, gdzie mogliśmy zobaczyć całą gamę podmorskich stworzeń różniących się całą paletą barw. Złożyły się na to egzotyczne ryby i przedstawiciele fauny Oceanu Atlantyckiego.

Na uwagę zasłużyło też miasto naszego zamieszkania, czyli Poitiers, które mieliśmy okazję zwiedzać i poznać jego bogatą historię. Tu szczególne wrażenie zrobiły na nas świetnie zachowane budynki składające się na architekturę z czasów, kiedy miasto było stolicą regionu Poitou. Nie mniejsze wrażenie zrobiła funkcjonująca tu firma Libellud zajmująca się projektowaniem gier planszowych i karcianych, a najpopularniejsza gra karciana ich produkcji, wielokrotnie nagradzana Dixit jednoznacznie kojarzona jest z Poitiers.

Należy dodać, że oprócz imprez turystyczno-krajoznawczych nasi uczniowie musieli popracować nad logo projektu, infografikami związanymi z ich przyszłością oraz projektowaniem założeń i zasad gier planszowych.

W sumie dużo pracy, ale też wrażeń i… przyjemności. Dlatego z nadzieją oczekujemy na rewizytę naszych przyjaciół z Chorwacji, Francji, Łotwy i Włoch w październiku u nas w Warszawie.