16.02.2019

„New Paths in Math” – cypryjski półmetek

Trzecie już projektowe spotkanie odbyło się w cypryjskiej szkole B Techniki Scholi “Gregoris Afxentiou” w Limassol. Grupę projektową z „Zajączka” reprezentowali uczniowie z klasy 3A oraz nauczyciele zaangażowani w ten projekt.

Program tygodniowej mobilności był bardzo intensywny i różnorodny. Gospodarze z Cypru w bardzo ciekawy sposób przybliżyli nam tradycje i historię wyspy. Poznaliśmy obowiązujący w kraju system edukacji oraz odwiedziliśmy pracownie i laboratoria goszczącej nas szkoły. Bardzo interesująca lekcją historii była niewątpliwie wizyta w stolicy Cypru – Nikozji gdzie zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne oraz Stare Miasto. Również wycieczka do górskiego Omodhos pozwoliła nam dosłownie i w przenośni zasmakować cypryjskiej tradycji i kuchni.

Przedstawiciele każdej ze szkół realizujących projekt przedstawili multimedialne sprawozdania z „Science Day” odbywających się w ich placówkach. Nasi uczniowie mieli okazję opowiedzieć o tradycji organizowania rokrocznie w grudniu „Dni Technika”. Drugim ważnym dla uczniów tematem spotkania było zastosowanie GeoGebry. Uczniowie z „Zajączka” poprowadzili warsztaty rówieśnicze na temat wykorzystania tej aplikacji do działań na liczbach zespolonych. Również inne zespoły zrealizowały bardzo ciekawe zajęcia o równaniach logarytmicznych, funkcjach trygonometrycznych i optymalizacji z wykorzystaniem właśnie Geogebry. W trakcie kolejnych zajęć uczniowie uczyli się wykorzystania programu SPSS do obliczeń i analiz statystycznych.

Jednym z bardzo ciekawych punktów programu była wizyta w uniwersyteckiej klinice rehabilitacji gdzie uczniowie i nauczyciele mogli poznać najnowsze metody wykorzystania elektroniki i cybernetyki do leczenia następstw wylewów i udarów. Oprócz udziału w bardzo interesującym wykładzie mogliśmy sami w laboratoriach zobaczyć jak faktycznie zaawansowane są to technologie.

Cypryjska gościnność i otwartość sprawiły, że tydzień w Limassol był bardzo udany. Wszyscy partnerzy bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań i mieliśmy wiele okazji do wymiany doświadczeń oraz nauki nowych umiejętności.