GODŁO POLSKI

AKTUALNOŚCI

Archiwum

13.12.2018

Wycieczka do Muzeum Żydów Polskich POLIN

21 listopada 2018r. klasa I i wraz z wychowawczynią – panią Elżbietą Dziarską i panią Martą Regucką wybrała się do Muzeum Żydów Polskich, którego misja zawiera się w słowach: „Chronić pamięć i kształtować przyszłość”.

Słuchając wypowiedzi przewodnika, uczestnicy wycieczki mogli poznać dzieje Żydów mieszkających na przestrzeni wieków w Polsce i jednocześnie zobaczyć interesując eksponaty: pamiątki historyczne – fotografie, książki , druki, ulotki, przedmioty codziennego użytku. Pobyt w tym niezwykłym muzeum wiązał się także z wysłuchaniem ciekawostek na temat języka jidysz.

Dużo emocji wzbudzało zwiedzanie stylizowanych wnętrz – np. miejsc pracy czy odpoczynku Żydów (warsztatów, karczmy). W każdym pomieszczeniu panowała atmosfera pozwalająca wejść w przedstawianą - obyczajową czy społeczną - sytuację, np. wnętrze, które nawiązywało do uroczystości zaślubin, wypełniała muzyka typowa dla żydowskich wesel. Będąc na „stacji kolejowej”, każdy pasażer mógł otrzymać atrapę pamiątkowego biletu np. z datą 1908 r. i pieczęcią potwierdzającą podróż w odległym czasie. W samym centrum Galerii Miasteczko uczestnicy wycieczki podziwiali rekonstrukcję polichromowanego dachu drewnianej, bogato zdobionej synagogi – miejsca modlitwy.

Warto było wybrać się do Muzeum Żydów Polskich – było to przeżycie wzbogacające zarówno wiedzę historyczną, jak i pozwalające poznać tajniki kultury narodu.

Zobacz fotoreportaż.

 

MENU PODMIOTOWE

MENU PRZEDMIOTOWE

INFORMACJE INNE

OGŁOSZENIA