23.10.2018

„A najtrudniej cierpieć, lepiej umrzeć niż zdradzić sprawę” - lekcja historii w Mauzoleum Walki i Męczeństwa

4 października 2018 r. klasa 2H z wychowawczynią panią Barbarą Napiórkowską uczestniczyła w prezentacji historyczno – edukacyjnej pt. „A najtrudniej cierpieć, lepiej umrzeć niż zdradzić sprawę”, która odbyła się w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie.

Program przygotowany przez rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939 – 1945 we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej pokazywał okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz katowni gestapo w al. Szucha 25 z wykorzystaniem oryginalnych rekwizytów.

Najpierw przewodnik przedstawił historię budynku, który w okresie II Rzeczpospolitej stanowił siedzibę ówczesnego odpowiednika obecnego MEN-u, czyli Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Przybliżył realia okresu okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1944 w Warszawie. Przedstawił terror tamtych dni, mówi o eksterminacji polskich elit, łapankach ulicznych, więzieniu na Pawiaku i głównej siedzibie hitlerowskiego Gestapo przy Strasse der Polizei. „Ulica policji”, tak bowiem została przemianowana al. Szucha.

Potem na dziedziniec wjechała ciężarówka Renault AHS, czyli tzw. „buda”, jak nazywali ją więźniowie Pawiaka. Ciężarówka zatrzymała się na środku dziedzińca i została otoczona przez umundurowanych gestapowców z automatami oraz esesmana, który trzymał na smyczy ujadającego wilczura. Plandeka została odsłonięta i z wnętrza ciężarówki zaczęli zeskakiwać przerażeni ludzie - w cywilnych ubraniach, niektórzy pokrwawieni. Po wyładowaniu wszystkich z „budy” odbył się krótki apel. Następnie więźniowie zostali doprowadzeni pod obstawą gestapowców do aresztu podręcznego tzw. „Hausgefängnis”, który znajdował się w piwnicach gmachu.

Po obejrzeniu rekonstrukcji uczniowie mogli zwiedzić pomieszczenia dawnego aresztu Gestapo. Zobaczyć między innymi charakterystyczne cele zbiorowe, zwane potocznie „tramwajami”, w których osadzeni oczekiwali na przesłuchanie. Przeszliśmy przez korytarze, izolatki, pokój dyżurującego gestapowca, gdzie również odbywały się wstępne „badania”. W izolatce byli przetrzymywani szczególnie ważni z punktu widzenia Gestapo więźniowie – m. in Rudy. Największe wrażenie zrobiły ściany, framugi okien i podłogi pokryte oryginalnymi napisami i tekstami wykonanymi przez katowanych tam ludzi.

Na koniec uczniowie obejrzeli film pokazujący tragedię całych rodzin walczących o wolność i niepodległość Polski.