7.11.2018

Realizacja projektu „New Paths in Math”

Zaangażowanie uczniów i wsparcie wielu nauczycieli naszego technikum pozwoliło nam po raz kolejny odnieść sukces podczas mobilności projektu programu Erasmus+.

Tym razem, w dniach 7-13 października 2018, gościliśmy zagranicznych uczniów i nauczycieli realizujących z nami projekt „New Paths in Math – innovative methods in math for engeneering students”.14 uczniów i 14 nauczycieli z Włoch, Cypru, Portugalii i Bułgarii miało okazję nie tylko zrealizować zaplanowane działania projektowe ale również poznać naszą kulturę, tradycję i historię.

W panelu poświęconym „Kobietom w nauce” uczniowie klasy 3A przybliżyli naszym partnerom postać Marii Skłodowskiej Curie. Dopełnieniem tej prezentacji były zajęcia multimedialne przygotowane przez panią Joanne Kietlińską. Zwiedzając z przewodnikiem Stare Miasto dotarliśmy również do domu, w którym urodziła się najsłynniejsza polska noblistka.

Całodniowa wycieczka do Torunia i lekcja rówieśnicza przeprowadzona przy wsparciu pani Beaty Domańskiej pozwoliła naszym gościom poznać również sylwetkę Mikołaja Kopernika. Wspólnie z młodzieżą z naszej szkoły zwiedziliśmy multimedialne muzeum - Dom Mikołaja Kopernika i wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach chemicznych i kulinarnych.

Bardzo staraliśmy się aby wszystkie wydarzenia i zajęcia były atrakcyjne dla naszych gości i pozostały na długo w ich pamięci. Dzięki współpracy z francuską firmą edukacyjną mogliśmy wspólnie z panem Dariuszem Rudzkim przeprowadzić pilotażową grę miejską w nowoczesnej i ciekawej formie. Również warsztaty w Centrum Nauki Kopernik przerosły oczekiwania naszych partnerów i zaowocowały bardzo dobrymi mini-projektami uczniów.

Należy również podkreślić fakt, że młodzi ludzie najbardziej angażowali się w działania bezpośrednio przygotowane przez ich rówieśników z „Zajączka”. Warsztat „Why electronics need complex numbers” przygotowany i przeprowadzony przez Krzysztofa Rozbickiego z klasy 4A okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i wzbudził wiele pozytywnych emocji. Emocje te, podniosły się jeszcze bardziej podczas konkursu matematycznego przygotowanego wraz z kolegami i przeprowadzonego prze Jakuba Ćwieka z klasy 3A. Uczniowie kreatywnie współpracowali w międzynarodowych grupach, wzajemnie się uczyli i rywalizowali w przyjacielskiej atmosferze oraz czerpali z tego wiele radości.

Bardzo miła niespodziankę sprawiła nam również pogoda, dzięki której mieliśmy okazję pokazać gościom wszystkie barwy polskiej złotej jesieni.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w projekt na ich otwartość, odpowiedzialność i poświęcony czas. Szczególne podziękowania należą się bez wątpienia uczennicom i uczniom z klas 3A i 3E.

Dziękuję i gratuluję sukcesu również nauczycielom realizującym wspólnie ze mną projekt: pani Elżbiecie Dziarskiej i panu Mateuszowi Kozłowskiemu oraz wszystkim innym zaangażowanym osobom.

Koordynator projektu,

Anna Sułek