4.10.2018

Projekt Warszawska Księga Wolności

w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

„Zostaw swój ślad w kapsule czasu”

19.09.2018 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Domu Spotkań z Historią, którzy z ramienia m. st. Warszawy są koordynatorami projektu Warszawska Księga Wolności.

Akcja została zainspirowana Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, którą w 1926 r. podpisano 5,5 miliona Polaków. W ten sposób dziękowano Stanom Zjednoczonym za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rok 2018 jest dla nas rokiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z rocznicą w ramach akcji ogłoszonej przez m. st. Warszawa rozpoczęło się zbieranie podpisów pod przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Z zebranych we wszystkich dzielnicach Warszawy wpisów i podpisów powstanie Warszawska Księga Wolności, która 13 października 2018 roku zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana na Krakowskim Przedmieściu w tzw. przestrzeni publicznej Warszawy na następne 100 lat.

Młodzież i pracownicy ZSE i L również mogli uczestniczyć w projekcje. Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem i życiem z przyszłymi pokoleniami. Pragniemy, aby w roku 2118 mieszkańcy Warszawy poznali, jak jesteśmy dumni ze stolicy niepodległej Polski - demokratycznej, tolerancyjnej, nowoczesnej, zamożnej i dzielącej się dobrobytem z potrzebującymi. Polski gotowej na wyzwania następnych stuleci.

W 1918 roku Warszawa była symbolem odradzającej się państwowości i nadziei na pomyślny rozwój. W 2018 roku Warszawa jest europejskim, nowoczesnym, wolnym i otwartym miastem.

Barbara Napiórkowska – nauczyciel ZSEiL odpowiedzialna za przeprowadzenie projektu w szkole we współpracy z Magdaleną Grodzicką.