New Paths in Math - mobilność w Burgas

W dniach 18.03.2018-24.03.2018 uczestniczyliśmy w mobilności projektu programu Erasmus+ "New Paths in Math – innovative methods in math for engineering students", która odbywała się w Burgas w Bułgarii. Razem z nami w spotkaniu udział brali uczniowie z Włoch, Portugalii, Cypru no i oczywiście Bułgarii.

Już pierwszego dnia, tuż po wyjściu z samolotu, poznaliśmy uczniów z Włoch. Mimo naszych obaw o barierę jaką jest język, szybko nawiązaliśmy z nimi kontakt i spędziliśmy długie godziny na beztroskich rozmowach. Po długiej podróży w autokarze, w którym poznaliśmy również uczniów z Cypru, dojechaliśmy do Burgas, gdzie od razu spotkaliśmy się z rodzinami, które wyraziły chęć przyjęcia nas do siebie na czas trwania spotkania. Okazało się, że są to bardzo mili i gościnni ludzie.

Podczas pobytu w Burgas prezentowaliśmy filmy o naszej szkole i Warszawie. Sądząc po reakcji wszystkich zgromadzonych, bardzo im się spodobały. Następnie po zwiedzaniu pięknego zabytkowego kościoła, Bułgarzy oprowadzili nas po ciekawych miejscach w Burgas. Trzeci dzień rozpoczął się od prezentacji Padletu na temat trzech polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy. Po obejrzeniu prezentacji o matematykach z każdego kraju uczestniczącego w projekcie, pojechaliśmy do muzeum archeologicznego. Następnego dnia przedstawialiśmy wyniki ankiet przeprowadzonych w naszej szkole. Później wszystkie kraje wspólnie robiły ramkę do zdjęcia, które wykonaliśmy w ostatni dzień. Mieliśmy okazję poznać tradycyjne bułgarskie tańce i braliśmy udział w musicalu , który odbył się w teatrze.

Dopiero ostatniego dnia dotarło do nas, że czas leci zdecydowanie za szybko, że nadszedł czas wyjazdu i trzeba się ze wszystkimi pożegnać. Nie było to łatwe, ale ostatecznie ze łzami w oczach (i najlepszymi wspomnieniami!) opuściliśmy Burgas. Przed samolotem powrotnym w Sofii, stolicy Bułgarii, wybraliśmy się na niedługą wycieczkę krajoznawczą. Zapewniamy, że Sofia jest przepięknym miastem z wieloma niesamowitymi budynkami i zabytkową architekturą. ;)

Czas spędzony w Burgas jest dla nas niezapomniany. Zawarliśmy tam niesamowicie wiele wartościowych przyjaźni, które mamy nadzieję zachować na długie lata. Wyjazd pomógł nam poznać i zrozumieć kulturę innych krajów, oraz różnice i podobieństwa łączące nas - młodzież. Już nie możemy doczekać się ich przyjazdu do nas w październiku. :)

Kinga Przybysz, Mateusz Szmaus i Dawid Swojak z klasy 2E.