„Akcja Więź” spotkanie z Panią Barbarą Piotrowską

16 kwietnia 2018r. w ramach Akcji „Więź” w Muzeum Więzienia Pawiak odbyło się kolejne spotkanie międzypokoleniowe młodzieży z Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych z Kombatantką Panią Barbarą Piotrowską. W spotkaniu uczestniczyła klasa 1H wraz z nauczycielem historii Barbarą Napiórkowską.

Pani Piotrowska Barbara, która jako niespełna ośmioletnia dziewczynka, po Powstaniu Warszawskim, razem ze swoją mamą została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Młodzieży opowiadała o swoich przeżyciach, głodzie i upodleniu, jakie naziści zgotowali więźniom. Były to wstrząsające przeżycia wojenne.

Obóz Koncentracyjny Ravensbrück był szczególnie tragiczny dla Polek. Trafiały tam za działania konspiracyjne, z wyrokiem kary śmierci. Na miejscu były poddawane eksperymentom pseudomedycznym. Polki były jedynymi więźniarkami, na których właśnie takich eksperymentów dokonywali Niemcy.

W latach 1939-1945 w obozie Niemcy więzili ponad 132 tysiące kobiet i dzieci. Zginęło około 92 tysięcy osób. Spośród 40 tysięcy Polek, obóz przeżyło 8 tysięcy.

Uczniowie w lekcji historii brali udział z wielkim angażowaniem.

Spotkanie z Panią Piotrowską poprzedziła prelekcja Joanny Gierczyńskiej – Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak, która przybliżyła zgromadzonym historię Pawiaka.

Po relacji osobistej Kombatantki młodzież zwiedziła Muzeum Więzienia Pawiak.