„Czytanie Wesela

Polska to jest wielka rzecz

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole rozpoczynamy od czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego podczas Dni Technika. Wpisuje się to również w Akcję Narodowe Czytanie organizowaną przez Prezydenta RP, która w roku 2017 została zainaugurowana przez Parę Prezydencką 2 września.

Twórczość literacka Wyspiańskiego miała wpływ na kształtowanie się polskiej tożsamości oraz inspirowała do walki o niezależność kolejne pokolenia Polaków.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to donośny głos w sprawie niepodległości. Wystarczyło wykonać polecenia Wernyhory, aby zyskać przychylność działaniom wolnościowym – mocy dobra pod postacią Archanioła. Niestety, dekadenckie nastroje krakowskiej elity nie współgrały z animuszem galicyjskich chłopów. Do powstania nie doszło. Polska musiała poczekać jeszcze 18 lat, by ostatecznie pozbyć się „hyjeny w sobie”.

To już drugie spotkanie z żywym słowem wielkich polskich twórców. Po ubiegłorocznym „Czytaniu Sienkiewicza” tym razem przyszła kolej na Stanisława Wyspiańskiego.

W klubie szkolnym, oprócz aktorskiego odczytania fragmentów dramatu oraz wyświetlenia scen adaptacji filmowej na jego podstawie, odbył się quiz znajomości treści Wesela. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności i żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Na widowni znalazła się prawie cała dyrekcja szkoły, przedstawiciele zacnego grona nauczycielskiego, pełna sala uczniów a nawet zagraniczni goście.

W przedsięwzięciu udział wzięli:

— Agnieszka Gorzowska i Kinga Przybysz z kl. 2e, Dorota Gogolewska z kl. 3e oraz Piotr Heller, Piotr Karubin, Łukasz Porada i Łukasz Mikutowicz z kl 3a w roli bohaterów Wesela;
— Marcin Rabiak i Michał Wąsik z kl.3e, którzy przygotowali prezentację z fragmentami filmu Andrzeja Wajdy, reprodukcjami obrazów Włodzimierza Tetmajera i Stanisława Wyspiańskiego oraz muzyką ludową z regionu podkrakowskiego;
— pani profesor Iwona Godlewska-Binio, która swoimi dekoracjami i elementami kostiumów nadała weselny charakter uroczystości;
— Bartosz Załuski z kl.4b, który w brawurowy sposób poprowadził konferansjerkę quizu;
— przypadkowa „panna słodyczanka” – Katarzyna Węgorzewska z kl.3e;
— pani profesor Marzena Suska, która jak reżyser czuwała nad całością przedstawienia;
— pani profesor Agnieszka Ouarghi jako scenarzysta i ekspert od folkloru;
— pani wicedyrektor Wioletta Malan, która razem z w.w. paniami ufundowała słodkie nagrody dla znawców Wesela wśród publiczności.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przygotowanie pięknej lekcji polskiego.

Wyniki Para młoda